WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY OSTRÓDA

ARiMR wspiera rybołówstwo

ARiMR
Warmińsko-Mazurski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie wspiera projekt rozrodu okonia.

Warmińsko-Mazurski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie wspiera naukowców. Jednostka jest partnerem projektu zatytułowanego „Dywersyfikacja produkcyjnej funkcji stawów ziemnych w oparciu o semi-intensywny wychów okonia Perca fluviatilis”, który realizuje konsorcjum złożone z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, Katedry Ichtiologii i Akwakultury Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. „Tego rodzaju projekty są istotne przede wszystkim ze względu na możliwość wymieniania doświadczeń, które wpływają na szybszy rozwój, ale również na rozpowszechnianie wiedzy, która w przyszłości, w praktyce, może być przydatna gospodarstwom rybackim, co też pozytywnie wpłynie na ich rozwój technologiczny” – podkreśla Natalia Remfeld z wydziału ds. rybactwa warmińsko-mazurskiego oddziału regionalnego ARiMR w Olsztynie.

Celem projektu jest opracowanie zintegrowanej technologii produkcji okonia w oparciu o dwa niezależne systemy hodowlane. „Wychów materiału zarybieniowego, w oparciu o pozasezonowy rozród, oraz wychów w systemach recyrkulowanych larw i narybków do wielkości mniej więcej pięciu gramów” – wyjaśnia dr hab. inż. Piotr Hliwa, prof. UWM, z katedry ichtiologii i akwakultury Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Taki zmodyfikowany narybek ma następnie trafiać do specjalnie przystowowanych stawów ziemnych, które bardzo często nie są wykorzystywane w gospodarstwach. „Jedna trzecia takiego stawu jest wykorzystywana jako miejsce tuczu ryb, natomiast dwie trzecie pozostaje jako osadnik, miejsce, w którym woda podlega naturalnemu oczyszczaniu” – mówi prof. Hliwa.

Projekt „Dywersyfikacja produkcyjnej funkcji stawów ziemnych w oparciu o semi-intensywny wychów okonia Perca fluviatilis” będzie realizowany do końca bieżącego roku.

ARiMR przyjął w tym roku ponad 1100 wniosków o dofinansowanie, związanych z rybołówstwem. Podpisano ponad 900 umów na ponad 195 milionów złotych. Rybakom wypłacono już prawie 176 milionów.