WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY OSTRÓDA

Kawalerowie i Damy Szabli Kilińskiego

IZBA RZEMIOSŁA
Szabla Kilińskiego to najwyższe odznaczenie w rzemiośle. Przyznawana jest wybitnym jednostkom od 1999 roku.

Jan Kiliński, pomimo że z zawodu był szewcem, uznawany jest za jednego z najważniejszych przywódców Rezurekcji Kościuszkowej. To nie tylko symbol odwagi i patriotyzmu, ale i przedsiębiorczości. W podzięce za zasługi oraz wkład w historię Polski w 1999 roku Kongres Rzemiosła Polskiego ustanowił  najwyższe honorowe odznaczenie rzemieślnicze – „Szablę Kilińskiego”.

Odznaka ta to wyjątkowe wyróżnienie w rzemiośle nadawane przez Związek Rzemiosła Polskiego. Szabla to wykonana w skali 1:1 replika karabeli polskiej z XVIII wieku wraz z miniaturką oraz legitymacją. Nie trafia tylko do rzemieślników, ale i do wybitnych przedstawicieli życia polityczno – społecznego, wieloletnich pracowników organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła, czy seniorów.

Pierwsza szabla w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości przyznana została w 2003 roku i trafiła w ręce Andrzeja Umińskiego. Następnymi laureatami zostali: Lech Janda, Tadeusz Steigert, Antoni Górski, Aleksander Stankiewicz, Antoni Ostrowski, Jan Szynaka, Ryszard Odrzywolski, Andrzej Skonieczny, Władysław Łachacz, Henryk Kopiczyński, Kazimierz Samokar, Stanisław Mudryk, Krzysztof Trzyciński, ks. kard. Wojciech Ziemba, Lucyna Zienkiewicz, Henryk Wiśniewski, Józef Łuński, Mirosław Mostowy, Stanisław Rynkiewicz, Janusz Gruszczewski, Tadeusz Kobus i Ryszard Starzyński. W roku 2022 grono Szablistów powiększy 3 laureatów: Alicja Bezak, Krzysztof Ornowski oraz Jan Marian Mackiewicz.

Alicja Bezak to wybitna krawcowa, która  nieprzerwanie od 45 lat prowadzi działalność gospodarczą, a także należy do Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Iławie. Od prawie 40 lat bierze czynny udział w organach statutowych Cechu. Przez ten czas wyszkoliła 53 uczniów, za co została uhonorowana w 2011 roku Platynową Odznaką Mistrza. Zawsze uważana była za niezwykle obowiązkową, rzetelną oraz fachową. Obecnie pełni funkcję Przewodniczącej Komisji Egzaminacyjnej w zawodzie krawiec. „Nie potrafię zasklepić się za biurkiem. Nie potrafię nie mieć kontaktu z ludźmi, a ponieważ wiedziałam, że wtedy była sytuacja taka dla rzemiosła zupełnie nie najgorsza, to mówię popróbuję – i wyszło” – mówi Alicja Bezak.

Krzysztof Ornowski od 1985 prowadzi Zakład Stolarski ORISTO. Ciężka praca, upór i wysoko stawiana sobie samemu poprzeczka w zakresie jakości pozwoliły rozwinąć firmę – początkowo jednoosobową, a obecnie zatrudniającą około 300 osób. Jako Mistrz w zawodzie stolarz, wyszkolił wielu uczniów, za co otrzymał  Złotą Odznakę Mistrza. Pan Krzysztof od zawsze cechował się zaangażowaniem w rozwój rzemiosła. Przez lata pełnił funkcję członka Komisji Egzaminacyjnej, a obecnie jest Wiceprezesem ds. oświatowych i Przewodniczącym Komisji ds. oświatowych Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. „Całe życie byłem rzemieślnikiem, choć jako mały chłopak bawiłem się w trocinach. Myślę, że to jest to, że mój dziadek, mój ojciec był rzemieślnikiem, no i ja zostałem też rzemieślnikiem, dlatego że ta tradycja przenosi się” – wspomina Krzysztof Ornowski.

Jan Marian Mackiewicz to wybitny rzemieślnik i menedżer, który w tym roku obchodzi 50-lecie pracy zawodowej i 30-lecie działalności gospodarczej.  Od 1991 roku prowadzi Alter Ego – InterPol Consulting – firmę o profilu doradczo-usługowym wspierającą działalność gospodarczą osób fizycznych. Drugim modułem działalności firmy są rzemieślnicze usługi z zakresu terapii naturalnych. Za jego sprawą zdefiniowano takie zawody jak bioenergoterapeuta, radiesteta i naturopata, którzy dzisiaj stanowią grupę ponad 10 tysięcy przedsiębiorców. Pan Jan od zawsze wyróżniał się dużym wkładem w rozwój krajowej i lokalnej przedsiębiorczości, a także jest członkiem komisji egzaminacyjnych w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości. „Wybrałem rzemiosło między innymi dlatego, że ono cieszy się najwyższym potencjałem użyteczności, bo łączy w sobie elementy wiedzy i umiejętności, wiedzy i praktycznego zastosowania” – podkreśla Jan Marian Mackiewicz.